Jak i czym zabezpieczyć stare belki drewniane?

Impregnacja starych belek

Impregnacja starych belek

 

Stare belki drewniane po wyszczotkowaniu warto odpowiednio zabezpieczyć, by przetrwały w dobrej kondycji następnych kilkadziesiąt lat. Najlepszym środkiem zabezpieczającym stare powierzchnie drewna konstrukcyjnego jest olej lniany – pokost. Pokost wnika głęboko w strukturę drewna i doskonale chroni przed wnikaniem szkodników oraz wody.

Pokostowanie starego drewna jest dziecinnie proste. Olej lniany nakładamy pędzlem i nie musimy obawiać się o ochronę dróg oddechowych, skóry itp. Pokost jest w 100% naturalny i przyjazny środowisku.  Już po pierwszym pokryciu drewna pokostem zmieni ono delikatnie swój odcień. Ściemnieje nabierając lekko rudawego koloru. Pokostowanie wykonujemy raz. Jedna warstwa grubo naniesionego pokostu powinna trwale zabezpieczyć drewno na następnych kilkanaście lat.

Uwaga: pokostowanie można wykonać w dwóch etapach. Pierwszą warstwę – tzw. podkład –   wykonać przy użyciu rozcieńczonego pokostu w stosunku 1:1. Rozcieńczalnikiem dobrym jest terpentyna. Drugą warstwę nierozcieńczonego pokostu nałożyć dopiero po wyschnięciu podkładu.

Bardzo ważna uwaga: po zabezpieczeniu belek olejem lnianym nie będzie możliwe ich zabarwienie lakierobejcą i innym  barwiącym drewnochronem.

Ciekawostka: olej lniany służył naszym dziadkom nie tylko do zabezpieczania drewna ale także np. do impregnowania posadzek ułożonych z cegieł lub ceglanych płytek podłogowych.

Both comments and pings are currently closed.