Stare drewno z rozbiórki – budowanie.

Dłutowanie czopa

Dłutowanie czopa

Budowanie nowych konstrukcji z wykorzystaniem starych materiałów budowlanych zawsze będzie wiązało się z pewnymi niespodziankami. Używając starych belek należy pamiętać o tym, że jako konstruktorzy będziemy niejako „skazani” na wszystkie wady drewna rozbiórkowego. Nie chodzi tu tylko o ukryte, stare gwoździe ale nierzadko kule karabinowe, które w zetknięciu z ostrzami dłut czy łańcuchami pił motorowych potrafią poczynić całkiem spore i poważne zniszczenia.

Belki drewniane z rozbiórki oprócz unikalnej faktury starego drewna posiadają często nieregularną formę. Wykonanie dobrze dopasowanego zaciosu, miecza czy tralki w poręczy przy zaokrąglonych, nieregularnych powierzchniach to prawdziwa sztuka, która wiąże się z dodatkowymi roboczogodzinami a to oznacza zawsze dodatkowe koszty.

Ale kiedy już uporamy się z niezwykle twardym, nasączonym żywicą starym drewnem na koniec będzie nas czekało jeszcze jego wyczyszczenie. Do tego służą specjalne szczotki. Po wyszczotkowaniu stare drewno – w odróżnieniu od współczesnych belek impregnowanych w tartakach – należy odpowiednio zabezpieczyć. Ale o tym – w następnym odcinku.

Both comments and pings are currently closed.